fbpx

Всі ми сприймаємо Закарпаття, як виноградний край з давньою історією. Якщо пошукати в інтернеті, то можна знайти багато інформації про традиції, яким вже тисячі років, але частина із них є міфами і не підтверджені науково, тому вирішив написати замітку про об’єктивні факти, які нам відомі про історію виноробства. Перед тим, як сформулювати її, спілкувався із закарпатськими істориками, археологами, виноробами і досліджував доступні старі джерела про місцеве виноградарство.

 

Виноградарство в давні часи

Зазвичай початок історії виноградарства на закарпатських землях пов’язують з кельтами і даками. Їхнє проживання тут не викликає сумнівів, але з вином не все так просто.

Наші землі були фронтиром провінцій Панонія та Дакія. Відомо, що римляни вирощували виноград і в І столітті н.е. виробництво вина було настільки популярним, що призвело до кризи у вирощуванні зерна. Щоб виправити ситуацію, імператор Доміціан заборонив посадку нових виноградників та наказав скоротити існуючі виноградники на 50%.

На те, щоб почались зміни, пішло майже 200 років, поки імператор Пробст, не дозволив закласти виноградники на горі Fruska Gora на кордоні теперішньої Сербії та Хорватії.

Так ось, угорські історики стверджують, що мають знахідки пов’язані з виноградарством з тих часів, але мені не вдалось знайти жодного детального пояснення чи фото.

Закарпатські археологи кажуть, що у нас не існує археологічних знахідок, які б могли підтвердити вирощування винограду та його переробку. В той же час, вони впевнені, що кельти і даки споживали вино. Це підтверджується знайденими посудинами чи їх залишками – кратери і канфароси, фрагменти амфор. І свідченнями Страбона про вживання вина ))

 

Знищення виноградників за монголо-татарської навали

Це вже класичне формулювання, що за часів монголо-татарської навали, було знищено більшість виноградників на території Закарпаття. Війна монголо-татарів з Угорським королівством, до якого входили і землі сучасного Закарпаття, не викликає сумнівів, але немає жодних доказів, що монголо-татари проходили через наші перевали і наші землі. Відомо, що основні війська пройшли через “польсько-словацькі” перевали, і саме на тих землях відбувались основні битви.

Перші письмові згадки про “закарпатське” виноробство

Згідно угорських джерел, перші юридичні правила Угорського королівства, що стосуються виноробства, датуються 1244 роком. В той же час, згідно дослідження Легоцького, в 1247 році, угорський король Бейла IV надав поселенню Лампертсас (сучасне Берегово) статус міста, дозволив віддавати десятину з виноградників місцевому священнику та зобов’язав годувати одним обідом та вечерею під час збору врожаю.

Після монголо-татарської навали, Бейла IV в 1254 році запросив у Токай італійських колоністів виноробів, які привезли свої технології і вірогідно сорти. Землі Закарпаття географічно близькі до Токая, тому можна припустити про міграцію технологій виноробства до нас, але документальних підтвержень цьому немає або я їх не знайшов ))

Протягом наступних століть, є купа документів, які визначають обов’язок та розмір по забезпеченню вином місцевих замків. В архівах є судові справи про неправомірне нарахування податків на виноградник або насильницьке вилучення вина у господарів.

Ярмарки і продаж вина

Коли в 15 ст. міста регіону почали отримувати статус вільних міст, згідно з Севлюшським правом, яке помилково прирівнюють до Магдебурзького права, то отримували право вільно продавати в місті своє вино. Для прикладу, в Мукачеві це відбулось в 1445 році і жителі звільнялись від обов’язків забезпечувати Мукачівський замок вином у кількості 12 бочок на рік, та можна було продавати своє вино, якщо в цей час вино не продавалось із підвалів Мукачівського замку.

Винні райони в Закарпатті

Найдавніше джерело про сорти, яке мені вдалось знайти – це угорський каталог 1829 року, присвячений сортам зібраним з різних куточків Європи з метою висадити їх в Грінцінгу, неподалік Відня.

Мапа: https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerkeptar/12163/view/?bbox=4399%2C-2652%2C9862%2C-497

В книзі згадується 3 винні райони на закарпатських землях.
http://real-eod.mtak.hu/2692/1/Azon_sokfele_szolo_fajoknak.pdf

В першу чергу йде мова про селище Vinne в комітаті Унг, на березі Земплинської Ширави, яке сьогодні є частиною Словаччини. Вина з цього селища продавались в казино у Пешті по однаковій ціні з середнянськими винами. Значна увага приділяється Середньому, яке лежало на поштовому шляху між Мукачевом та Ужгородом, та було однією з основних зон виноробства. В Середньому вирощували фурмінт, харшлевелю (липовину), мускатні сорти та Goher, Purtsin, Jardan, які на сьогодні мені не відомі.

Другий регіон – це Замкова гора в Мукачеві. Вирощували тут сорти ідентичні середнянським.

Села Мужієво, Бене та Квасово на Берегівщині, які знаходяться на одній широті з Токайським регіоном. Крім сортів подібних до середнянських, тут в реєстрі з’являються Бакатор і Серемський зелений, Juhfark і ще декілька сортів, назви яких на сьогодні вже не відомі – Badany, Boszi, Gorin.
http://real-eod.mtak.hu/2692/1/Azon_sokfele_szolo_fajoknak.pdf

В комітатах Угоча та Мараморош вирощували переважно “садове/городнє” вино. Думаю, мова йде про домашні невеликі виноградники.


Written by katran

More From This Category

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

0 Comments

0 Comments

Дякую, що вирішили спробувати пакунки Катран. Ви обрали набір S - 400 грн.
Overlay Image
Дякую, що вирішили спробувати пакунки Катран. Ви обрали набір M - 600 грн.
Overlay Image
Дякую, що вирішили спробувати пакунки Катран. Ви обрали набір L - 900 грн.
Overlay Image
Дякую, що вирішили спробувати пакунки Катран. Ви обрали набір S - 350 грн.
Overlay Image
Дякую, що вирішили спробувати пакунки Катран. Ви обрали набір M - 600 грн.
Overlay Image
Дякую, що вирішили спробувати пакунки Катран. Ви обрали набір L - 900 грн.
Overlay Image
Кому бажаєте відправити пакунок Катран? Набір S - 400 грн.
Overlay Image
Кому бажаєте відправити пакунок Катран? Набір M - 600 грн.
Overlay Image
Кому бажаєте відправити пакунок Катран? Набір L - 900 грн.
Overlay Image